A MAGYAR KORMÁNY ÁLTAL TÁMOGATOTT, FAO-AM ÖSZTÖNDÍJAS PROGRAM
PROGRAMLEÍRÁS ÉS FELVÉTELI ELJÁRÁS
2019/20-as tanév
Kertészmérnök mester szak, MSc
Szent István Egyetem, Kertészettudományi Kar
Magyarország, Budapest, 1118 Villányi út 29-43.
https://kertk.szie.hu/kepzesek/mesterkepzesek/kerteszmernoki-mesterkepzesi-szak
(Jelentkezési kód: „M10”
Képzés neve: Kertészmérnök mesterszak
Végzettség: Okleveles kertészmérnök
Képzés célja:
A kertészet a mezőgazdaság legdinamikusabban fejlődő, legszínesebb szektora. Ma már azonban a kertészmérnökök feladatai kibővültek, nem csak a növénytermesztési és feldolgozási tevékenységből állnak. Szervesen kapcsolódik ezekhez többek között a vállalkozási, szaktanácsadási, szervezői tevékenység, a minőségbiztosítás, a menedzsment, a kül- és belpiaci értékesítés és a szolgáltatások. A végzetteknek képesnek kell lenniük a kertészeti vertikum természeti, illetve szociális környezetre gyakorolt hatásainak felmérésére, azok kontrolljára, a stratégiai szemléletre.
A képzés során a hallgatók elméleti előadásokat hallgatnak, laboratóriumi és terepi gyakorlatokon, üzemlátogatásokon vesznek részt, csoportos és egyéni feladatokat oldanak meg. A hagyományos képzéshez képest jelentős szabadságuk van az érdeklődésüknek megfelelő tantárgyak megválasztásában. A diplomamunka kidolgozása során a problémamegoldó, szintetizáló képességek, a kutatási készség fejlesztésére különös hangsúlyt fordítunk, felkészítve akár a doktori képzésre is. A tanulmányokat 4 hét összefüggő szakmai külső gyakorlat egészíti ki.
Képzés időtartama: 4 félév
Teljesítendő kreditek száma: 120
Felvételi követelmények: agrár ill. természettudományi alapképzésben szerzett BSc diploma Nyelvi követelmények: TOEFL iBT 65, PBT500, CBT200, IELTS overall score 5,5, CEFR B2.
Növényorvos mesterképzési szak (MSc)
Szent István Egyetem, Kertészettudományi Kar
Budapest, Magyarország
https://kertk.szie.hu/kepzesek/mesterkepzesek/novenyorvosi-mesterkepzesi-szak
(Jelentkezési kód:”M11”)
Képzés neve: Növényorvos mesterképzési szak
Végzettség: okleveles növényorvos
Képzés célja: A növénytermesztés több ezeréves története egyben a károsító szervezetek (kártevő állatok, kórokozók, gyomok) elleni védelem, azaz a növényvédelem története is. A növényvédelem korai szakasza szép számmal feljegyez vesztes csatákat, amelynek következménye hatalmas termésveszteség, éhínség, területek elnéptelenedése volt.
Növényvédelem nélkül ma sincs eredményes növénytermesztés. Az idők folyamán a növénytermesztés módszerei és a károsítók egyaránt megváltoztak, a védekezés lehetőségei jelentősen fejlődtek. Napjainkban a növényvédelem tudományosan megalapozott módszerei egyre inkább lehetővé teszik a károsítók elleni hatékony, egyben környezetkímélő védelmet és akár a biológiai növényvédelem területén a vegyszer nélküli növényorvoslást is. A sikeres növényvédelem feltételezi a növénytermesztési módszerek alapos ismeretét, a károsító szervezetek és a termesztett növény közötti kölcsönhatás elsajátítását, a növényvédelmi beavatkozás lehetőségeinek és kockázatának felmérését.
A képzésen kötelező 4 hét szakmai gyakorlat teljesítése.
Képzés időtartama: 4 félév
Teljesítendő kreditek száma: 120 kredit
Felvételi követelmények: agrár ill. természettudományi alapképzésben szerzett BSc diploma
Nyelvi követelmények: A mesterfokozat megszerzéséhez államilag elismert legalább középfokú komplex nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges bármely olyan élő idegen nyelvből, amelyen a szakmának tudományos szakirodalma van.